ZE-ZA-HRÁTKY | FAQ - Otázky a odpovědi

FAQ Otázky a odpovědi

Nejsme certifikovaní biozemědělci, ale pěstujeme způsobem blízkým k přírodě. Hnojíme pouze kompostem, organickými hnojivy a koňským hnojem. Nepoužíváme těžkou techniku, kromě orby je všechno sázení, plevelení i sklízení děláno ručně. Pěstujeme jako naše babičky a dědečkové. Každou sazenici musíme vzít, ručně ji zasadit, zalít, okopat a pak ručně sklidit.
Pěstujeme téměř veškerou zeleninu, která má ráda místní hanácké podmínky. Jde nám také o pestrost, aby pokrmy ze zeleniny byla zábava, takže u nás seženete i různé netradiční druhy či barevné odrůdy. Přehled najdete v sekci O nás.

Zeleninu je možno koupit formou sezónních zeleninových bedýnek, v pátek přijít nakoupit přímo na pole nebo v sobotu na olomouckou tržnici. Naši zeleninu můžete koupit také v olomouckých obchodech Gram, To nejlepší z Hané, Farma Blatec a Ekokoutek.

Více informací najdete v sekci Kde nakoupit

Náš název vznikl spojením slov, která vystihují nás i naši práci: ZELENINA-ZAHRADA-HRÁTKY. Zeleninu je možno koupit formou sezónních zeleninových bedýnek, v pátek přijít nakoupit přímo na pole nebo v sobotu na olomouckou tržnici. Naši zeleninu si můžete koupit také v olomouckých obchodech Gram a To nejlepší z Hané a odjinud.

Bedýnky

Bohužel. Všechny bedýnky mají jednotné složení, které určujeme vždy v den chystání bedýnek. Zelenina dorůstá postupně, některá pomalu a jiná velmi rychle a pro nás je velmi těžné, někdy až nemožné odhadnout, které plody budou připraveny ke sklizni. Chystání jednotných bedýnek je velmi efektivní způsob, jakým zeleninu sklízet i distribuovat. Snažíme se o pestrost, tak aby oblíbenou zeleninu doplnil vždy méně tradiční druh. sezónních zeleninových bedýnek, v pátek přijít nakoupit přímo na pole nebo v sobotu na olomouckou tržnici. Naši zeleninu si můžete koupit také v olomouckých obchodech Gram a To nejlepší z Hané a odjinud.
Pak je možno nakoupit formou přímého prodeje na poli, na tržnici či v obchodech Gram a To nejlepší z Hané, kam dovážíme zeleninu.
Bohužel. Pokud máte zájem vyzkoušet naši zeleninu, přijďte nakoupit na páteční prodej na pole či v sobotu na tržnici. Rádi se s Vámi pobavíme a řekneme Vám, které druhy byly v bedýnce, abyste si mohli složení vyzkoušet.
To záleží na naplnění celkové kapacity a kapacity jednotlivých odběrových míst. V případě naplnění kapacity to možné není, ale v posledních dvou letech nám vždy nějaké místo zůstalo a možné to bylo. Přesto je lepší si svou bedýnku zajistit co nejdříve. Objednávky probíhají od 1.3.2023.

Sezóna pěstitele je velmi nevyvážená. Začíná již v březnu, kdy se nakupuje kompost, sazenice, semínka a platí se pracovní síly. Na začátku sezóny jsou vždy nejvyšší náklady. První zelenina se začíná sklízet až začátkem května, největší úroda je ale až v létě v podobě plodové zeleniny, ale především na podzim, kdy už se nic nesází a ani práce na poli už není tolik.

Proto je pro nás obrovský důležité, že máme finance na start nové sezóny, stejně tak víme počty zájemců o naši zeleninu a lépe se nám plánuje kolik které zeleniny vysadit.

Menší rodině nebo těm, kteří nevaří denně doporučujeme bedýnku 1x za 14 dní. Pokud máte velkou rodinu, případně vaříte denně, pak je vhodná bedýnka jedenkrát týdně.
Pokud víte, že si bedýnku nemůžete vyzvednout, stačí napsat e-mail, popřípadě sms a domluvit se na posunutí bedýnky. V případě bedýnek 1x za 14 dní se většinou domlouváme na posunutí o týden, při odběru jednou týdně individuálně.
Odběr, který vychází na státní svátek, vždy posuneme na den před nebo po státním svátku. Odběratele vždy předem upozorníme. Pokud Vám jiný den nevyhovuje, nikdy není problém se domluvit individuálně.
Jsme v podstatě sdružení zemědělců, fungujeme komunitně, tedy pěstujeme na stejné ploše, sdílíme techniku, vybavení i pěstitelské postupy. Pomáháme si a společně tvoříme tuto příměstkou farmu. Jediné, co je oddělené, jsou naše finance. Proto máme dva e-shopy, které se snažíme strukturovat tak, aby byly co nejvíce přehledné.

V sezóně jezdíme na farmářské a řemeslné trhy, letos pravidelně navštěvujeme trhy v Mohelnici a Moravské Třebové.

Zeleninové bedýnky lze kromě Olomouce odebírat v na Valašsku (Valašské Meziříčí-Rožnov pod Radhoštěm-Trojanovice) a v Mohelnici. Pokud máte zájem dovážet i do Vašeho města, je třeba mít zajištěný odbyt a domluvit se na dopravě. Případě zájmu nás, prosím, kontaktujte.