ZE-ZA-HRÁTKY | Jak roste jídlo Ze-za-hrátky

Jak roste jídlo

V průběhu sezóny červen-říjen 2018 u nás na pozemku probíhaly akce v rámci projektu
„Jak roste jídlo“

Tento projekt byl financován z Dotačního programu na podporu aktivit v oblasti životního prostředí a zemědělství 2018 Olomouckého kraje.

logo olomouckého kraje

V rámci „otevřených“ pátků bylo možné přijít na pozemek a strávit zde společně čas v přírodě. Usednout, odpočívat a vnímat zahradu všemi smysly. Pozorovali jste , jak to chodí na naší zeleninové farmě v průběhu sezóny a co vše obnáší pěstovaní zeleniny způsobem šetrným k přírodě. Společně jsme debatovali nad tématy, která vás zajímala. Protože letošní sezóna byla atypická vlivem posunutého nástupu jara, extrémními teplotami a suchem, vztahovali se diskuze právě k otázkám zajišťování základních potravin v souladu s globálními změnami klimatu.


Jsme rádi, že jste k nám chodili a mohli na vlastní oči vidět jaké úsilí je potřeba vynaložit na vypěstování zeleniny v těchto podmínkách. A mohli jste pochopit proč a jak vypadá a chutná zelenina pěstovaná bez chemie.
Tato společná setkávání byla i pro nás obohacující. Seznámili jsme se s mnoha zajímavými lidmi a znovu se nám připomněl důležitý význam komunitního soužití. Tímto děkujeme všem kdo jste nám dobrovolně pomohli s pracemi na farmě, i těm, kteří nás podporujete tím, že jste našimi zákazníky.

Vždy poslední pátek v měsíci proběhl zážitkový workshop pro děti. Po úvodním představení pozemku si děti samy sklidily vybranou zeleninu, zpracovaly si ji. Zeleninu jsme krájeli, strouhali, nudličkovali, spirálkovali ...zkrátka experimentovali. A nakonec jsme ze všeho vylisovali výbornou šťávu. Děti se tak seznámily se s tím, jak chutná opravdu čerstvá zelenina. Kromě této osvěty zaměřené na popularizaci zeleniny a zdravé stravy měly tyto aktivity vést i ke zdravé výživě duše. Vědomá pozornost věnovaná dětem při ručním tvoření nás drží v přítomném okamžiku, což je důležité nejen pro psychickou výživu dětí ale také pro naši relaxaci. Věříme (a po zpětné vazbě některých účastníků také víme :-)), že jste si čas strávený na našich workshopech opravdu užili.

A abychom kontakt se základním prvkem obživy – zeleninou zprostředkovali více dětem, uspořádali jsme „projektové dny“ pro školky. Děti se při nich dozvěděly o sezónnosti zeleniny (že ne vždy je všechno zralé), ukázali jsme si růstové fáze rostlin (že teprve něco klíčí, něco dorůstá a něco už je zralé) a seznámili se s rozdílnými způsoby sklízení (plody se trhají, kořenová zelenina se vyrývá..). Po sběru následovala nezbytná ochutnávka zeleniny v její nejčerstvější podobě.

A protože se nám díky dotacím podařilo zajistit kvalitní zázemí velkoprostorového stanu, můžeme směle pokračovat v našich osvětových aktivitách i v příštím roce. Těšíme se na další setkávání, debatování a tvoření s vámi a vašimi dětmi!